Dellas nya rum

Hej ❤️ Dellas nya rum + badrum börjar nu bli klart. I helgen flyttade vi in alla hennes saker. Lite små fix som är kvar att göra. Jag har beställt vägglampor och tavlor som borde komma i nästa vecka, gardiner och mörkläggning ska upp och soffan + den svarta fåtöljen ska ut och in kommer två nya fåtöljer och några rullpallar som assistenterna kan sitta på och lätt förflytta sig för att nå saker. Vi är så nöjda, Della med. Man verkligen märker hur nöjd hon är över den stora ytan och ljusinsläppet. Och badrummet! Såååå bra! Men bubbelbadkar och inställning som gör att vattnet håller sig varmt länge. Så när hon får sina spänningar kan hon ligga där hur länge som helst för att slappna av. Bättre än all medicin i världen ( typ ) ! ?

här ska det in en lampa och lite hyllor.
och en lift i taket.
Duni är ofta här inne och leker.
Den vita ska borta och så ska vi köpa lite sladd förvaring..
Hjälpmedel… som ÄTER upp massa yta.
Vi ska sätta upp en gardinskena i taket i mitten av rummet för att skärma av lite.

Så idag när David kommer hem från jobbet ska vi åka in till stan och köpa lite små fix som behövs.

Sen börjar renoveringen av vårat badrum och sovrum. Är inte as pepp på det just nu faktiskt. Men det kommer bli så himla bra när det är klart.

Nu ska jag hämta hem Lill-dunet. ❤️

Puss Ditte

5 kommentarer om “Dellas nya rum

  1. Elin says:

    Hej Ditte! Jag undrar vad ni har för erfarenheter av arbetsterapeuter? Är dom på något sätt involverade i er och Dellas vardag, och upplever ni att det funkar bra? Är själv AT, så frågar mest av nyfikenhet ? Tack för fina texter och bilder.

  2. Caroline says:

    Så fint det blev!
    Gillar verkligen färgen på väggarna i hennes rum. Vad är det för färgkod? ?

    • Ditte Svanfeldt says:

      Tack snälla, det är samma som i Dunis rum. ❤️ Mohair från Jotun lady extra matt.

  3. Andrea says:

    Hej, äntligen efter 9 månader på sjukhus är vi hemma med vår dotter! Jag ser att Della har en Airvo med batterier, hur kämpade ni till er den? Vi kämpar oss runt med en 25 m elkabel hemma, det är riktigt opraktiskt!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vi använder oss av cookies för att vår hemsida ska vara så bra som möjligt.